امروز : چهارشنبه 24 مرداد 1397
مطالب برگزیده

کد خبر :   1304
بروزرسانی :  1390/2/11 - 13:31
دسته بندی خبر : اقتصادی
نسخه قابل چاپ

Bookmark and Shareدکتر حمید علیخانی:
قیمت‌گذاری نان تا 9 ماه آینده آزاد می‌شود

معاون وزیر بازرگانی با بیان اینکه در سال جاری مصرف گندم کشور 27 درصد کاهش خواهد یافت، گفت: در 6 تا 9 ماه آینده قیمت‌گذاری نان به صورت آزاد صورت خواهد گرفت.
گردش مالی صنعت نان از صنعت خودرو بیشتر است.


به گزارش خبرنگار اقتصادی برنا، "حمید علیخانی" مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، امروز در نشست خبری، با بیان اینکه در سال گذشته این شرکت موفقیت های زیادی داشت، اظهار کرد: مهم‌ترین این موارد خرید 11 میلیون و 12 هزار تنی گندم و بهره‌برداری از یک میلیون و 800 هزار تن سیلو که 20 درصد از کل ظرفیت سیلوهای کشور را شامل می شود، بود.

وی با بیان اینکه هدفمندسازی یارانه گندم، آرد و نان فصل جدیدی درباره این کالاها باز کرد، افزود: گندم، آرد و نان جزو اولین کالاهایی هستند که تمام یارانه ها و انحصارات آن برداشته شده تا رقابت پذیر شوند.

معاون وزیر بازرگانی با اشاره به اینکه بسیاری از ساختارهای قبلی نیازمند اصلاح بود که در پنج ماهه گذشته انجام شد، گفت: در این مدت سعی کردیم نانوایی ‌ها، آرد را خود انتخاب کرده و کارخانه ها نیز خود گندم تهیه کنند و  در این بین وزارت بازرگانی  فقط مطابق ماده 110 برنامه پنجم سیاست حاکمیتی داشته باشد.

علیخانی با بیان اینکه در ابتدای اجرای هدفمندسازی یارانه ها ماهیانه 200 هزار تن صرفه‌جویی در گندم داشته ایم، بیان داشت: مصرف گندم در سال 84  حدود 10 میلیون تن بود که در سال 89 این میزان به رقم 8 میلیون و 700 هزار تن رسید.

وی ادامه داد: پیش بینی می شود در سال 90 میزان گندم مصرفی کشور با 27 درصد کاهش به رقم 6 میلیون و 400 هزار تن برسد.

معاون وزیر بازرگانی، هدف از اجرای هدفمندسازی یارانه ها در بخش نان را کاهش ضایعات، استفاده از توان مالی بخش خصوصی و ارتقای تکنولوژی کارخانجات عنوان کرد.

علیخانی گفت: قبل از اجرای هدفمندسازی یارانه ها برای 40 کیلوگرم آرد نزدیک به 19 هزار تومان هزینه می شد، اما به واحدهای نانوایی به مبلغ 300 تومان تحویل می دادیم.

وی با اشاره به اینکه در سال 88 سرانه مصرف نان کشور 104 کیلوگرم بود، تصریح کرد: مصرف سرانه نان در سال 89 به 104 کیلوگرم کاهش و به طور میانگین ضایعات نان 15 تا 20 درصد کاهش یافت.

معاون وزیر بازرگانی خاطرنشان کرد: 3مقوله مواد اولیه، مهارت کارگران و ماشین آلات پخت در کیفیت نان تأثیرگذار هستند.

وی با تاکید بر اینکه دولت هنوز در بحث گندم یارانه پرداخت می کند، گفت: هم اکنون گندم را از كشاورز كیلویی 360 تومان می خریم در حالی كه با توجه به هزینه های  جانبی باید آنرا كیلویی 400 تومان بفروشیم، اما با همان قیمت 360 تومان عرضه می شود بنابراین هنوز دولت یارانه می دهد.

معاون وزیر بازرگانی خاطرنشان کرد: دولت در حال حاضر اجازه افزایش قیمت نان را نداده و اجرای فاز سوم  افزایش قیمت نان برای سال‌جاری محتمل نیست.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، با بیان اینکه بر اساس قیمت های امسال گندم به 41 هزار میلیارد ریال نقدینگی نیاز است، گفت: در سال جاری گندم براساس جدول پاکی خریداری می شود.

علیخانی در پاسخ به سوالی درباره آزاد سازی قیمت نان، گفـت: آزادسازی قیمت نان در مدت زمان 6 تا 9 ماه آینده اتفاق خواهد افتاد.

معاون وزیر بازرگانی گفت: صنعت نان کشور هم اکنون 15 هزار میلیارد تومان چرخش مالی دارد که از صنعت خودرو این مبلغ بیشتر است.

وی در پاسخ  سؤالی درباره توزیع كالابرگ در سالجاری، گفت: امسال نیز توزیع كالابرگ خواهیم داشت، اما توزیع آن روند نزولی خواهد داشت.


نظرات شما :

نظری يافت نشد
  نظر شما در مورد این خبر :

نام:
ایمیل:
نظر :
كد امنيتي:


جستجو
آرشیو
تحلیل
نقد
عکس
مصاحبه
گزارش
بیداری اسلامی
-
web page hit counter