امروز : چهارشنبه 24 مرداد 1397
مطالب برگزیده

کد خبر :   1312
بروزرسانی :  1390/2/11 - 18:13
دسته بندی خبر : سیاست داخلی
نسخه قابل چاپ

Bookmark and Shareواکنش مجلس به اظهارات میرتاج الدینی؛
غیرقانونی بودن حضور نیکزاد در وزارت راه

بخش خبری الف
 
اگر چه دولت تمایلی به معرفی وزیر راه و ترابری ندارد اما مجلس معتقد است که این وزیر هرچه سریعتر باید به مجلس معرفی شود و مهلت 3 ماه دولت برای معرفی وزیر راه امروز به پایان می رسد.
 
به گزارش الف،  در تاریخ 12 /12/ 1389 استیضاح حمید بهبهانی وزیر راه و ترابری در مجلس مطرح شد و با توجه به عدم حضور وزیر برای دفاع از خود نمایندگان به مطرح موارد استیضاح پرداخته و سرانجام وزیر را از سمت خود عزل کردند. دولت از آن تاریخ تا امروز مهلت داشت تا وزیری را برای این وزارت خانه به مجلس معرفی کند اما هنوز این اقدام صورت نگرفت، هرچند که رئیس جمهور در حکمی نیکزاد وزیر مسکن و شهرسازی را به عنوان سرپرست وزارت راه معرفی کرد و سپس بحث ادغام وزارت راه و ترابری با وزارت مسکن مطرح شد اما مطابق قانون رئیس جمهور هم برای ادغام دو وزارت خانه و هم برای تعیین وزیر جدید باید از مجلس کسب اجازه کند.
 
اگر چه محمد رضا میرتاج الدینی معاون پارلمانی رئیس جمهور اعلام کرد که با توجه به ادغام دو وزارت خانه مذکور نیازی به معرفی برای وزارت راه و تراوری نیست و از طرفی دیگر نیکزاد وزیر مسکن و سرپرست وزارت راه خود را وزیر دو وزارت خانه می داند اما نمایندگان مجلس و به خصوص علی لاریجانی رئیس مجلس معتقدند که از نظر قانون اساسی و آئین نامه داخلی مجلس زمان قانونی برای سرپرستی وزارت راه امروز به پایان می رسد و نیکزاد از فردا هیچ مسئولیتی در وزارت راه و ترابری ندارد.
 
بهارستان نشینان تاکید دارند که دولت وزارت خانه هایی را که می خواهد ادغام کند، باید با کسب اجازه از سوی مجلس و رای اعتماد مجلس به وزیر جدید باشد و خبرنگار الف این موضوع را پیگیری کرده و نظر نمایندگان را در این رابطه جویا شد:
 
علائ الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به خبرنگار ما گفت: ضرورت دارد تا دولت حداکثر تا پایان امروز وزیر راه و ترابری را به مجلس معرفی کند و اگر چه این موضوع یک بحث حقوقی و قانونی است اما نباید منشا اختلاف بین مجلس و دولت تبدیل گردد.
 
وی گفت: در صورت عدم معرفی وزیر مربوطه به مجلس کار دولت غیر قانونی خواهد بود.
 
فاطمه رهبر، نماینده اصولگرای مجلس با انتقاد از عدم معرفی وزیر راه به مجلس گفت، اگر دولت بخواهد که وزارت راه و ترابری و مسکن را ادغام کند این موضوع هم نیاز به لایحه از طرف دولت به مجلس دارد و دلیل قانع کننده ای برای عدم معرفی وزیر راه به مجلس نخواهد بود.
 
وی تاکید کرد: اگر رئیس جمهور وزیر راه را به مجلس معرفی نکند، قطعا مشکلاتی در امور وزارت خانه مذکور پیش خواهد آمد.
 
یکی از نمایندگان حامی دولت که خواست نامش فاش نشود با تاکید بر اجرای هرچه سریعتر قانون از سوی رئیس جمهور گفت: اینجانب پیگیر این مسئله هستم تا وزیر مربوطه هرچه سریعتر به مجلس معرفی گردد.
 
قاسم محمدی نماینده اردبیل نیز در این رابطه به خبرنگار ما گفت: دولت باید وزیر را به مجلس معرفی کند و ادغام دو وزارت خانه را از کانال دیگر پیگیری کند، وی گفت: ما از دولت می خواهیم که کار غیر قانونی انجام ندهد.
 
داریوش قنبری، سخنگوی فراکسیون اقلیت مجلس نیز با انتقاد از عدم معرفی وزیر راه و ترابری به مجلس گفت: امروز مهلت 3 ماهه دولت به پایان می رسد و عدم معرفی وزیر مربوطه کار غیرقانونی دیگری است که به اقدامات غیر قانونی دولت اضافه می شود.
 
وی گفت: توصیه مجلس به دولت این است تا قوانین مصوب را هر چه سریعتر اجرا کند.
 
سید نجیب حسینی دیگر نماینده اصولگرای مجلس در این رابطه به الف گفت: همه باید به قانون پایبند باشیم و اگر قانون اساسی وظیفه ای برای ما مشخص کرد باید با اجرای آن به قوانین احترام بگذاریم.
 
نماینده مینودشت گفت: دولت مجری قانون است و انتظار ما این است تا هرچه سریعتر قانون در رابطه با معرفی وزیر راه به  مجلس را اجرایی کند.
 
همچنین سید علی بزرگواری، نماینده کهگیلویه و بویر احمد به دولت توصیه کرد تا قانون مصوب مجلس را اجرایی و عزل وزیر راه و ترابری از سوی مجلس را به رسمیت بشناسد و با معرفی وزیر در پی اجرای قانون باشد.
 
وی افزود: اگر امروز وزیر مربوطه را معرفی نکند نمایندگان به وظیفه قانونی خود عمل کرده و به مسئولین تذکر خواهند داد واز هیئت رئیسه می خواهند تا تصمیمات لازم را در این زمینه اتخاذ کنند.

نظرات شما :

نظری يافت نشد
  نظر شما در مورد این خبر :

نام:
ایمیل:
نظر :
كد امنيتي:


جستجو
آرشیو
تحلیل
نقد
عکس
مصاحبه
گزارش
بیداری اسلامی
-
web page hit counter