امروز : چهارشنبه 24 مرداد 1397
مطالب برگزیده

کد :   89
بروزرسانی :  1393/9/1 - 08:38
حوزه :
نسخه قابل چاپ

Bookmark and Shareاتخاذ روش مناسب برای مقابله با گروه‌های تکفیری ضروری است

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مرجع تقلید در پاسخ به سؤال تعدادی از طلبه‌های حوزه علمیه قم، تکفیری‌ها را مولود هوا و هوس دانست و اظهار کرد: تکفیری‌ها تئوری دینی ندارند، بلکه اهل هوا و هوس‌اند و به نام اسلام جنایت می‌کنند. جنایات‌ این گروه‌ها دل هر انسانی را به درد می‌آورد، این گونه اقدامات ضد انسانی که توسط تروریست‌ها و گروهک‌های تکفیری انجام می‌شود با هیچ ملاک و معیار انسانی مطابقت ندارد.

وی با اشاره به سیره پیامبر خاتم(ص) در تبلیغ دین خاطرنشان کرد: هیچ شیعه‌ای این گونه آدم کشی را مشروع و انسانی نمی‌داند. کجا پیامبر اکرم(ص) چنین جنایاتی را جایز دانسته است؟! ایشان رحمةً للعالمین بودند اما اینها آرامش را از مردم سلب کرده‌اند. اینها اشقیا هستند و می‌خواهند با علم کردن پرچم لا الله الا الله و انجام جنایت تحت این نام، چهره رحمانی اسلام را خشن جلوه داده و مانع از گسترش روزافزون این آیین توحیدی شوند.

این مرجع تقلید در پاسخ به این سوال که " آیا می‌توان داعشی‌ها را به صرف بیان شهادتین مسلمان نامید؟" گفت: خوارج هم شهادتین می‌گفتند اما مسلمان نبودند؛ چون بغض حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام را داشتند. احکام اسلامی بر کسی که بغض حضرت امیر المؤمنین علیه السلام را در دل دارد بار نمی‌شود. تکفیری‌ها هم اگر بغض حضرت علی بن ابی طالب علیه السلام را داشته باشند، حتی اگر شهادتین را هم بگویند مسلمان نیستند و اگر بغض آن حضرت را هم ندارند چون امنیت را از افراد و جامعه سلب کرده‌اند، می‌توان گفت که محارب‌اند.

وی در پاسخ به این سوال که " آیا قوانین فقهی شیعه اجازه مطرح شدن قانون جرم شناخته شدن جنگ در جهان و انجام گفت‌وگو به جای جنگ را می‌دهد؟ گفت: بله، آنچه که در عصر غیبت واجب است دفاع است و هیچ کجای مکتب شیعه چنین کشتارهای غیر انسانی را جایز نمی‌داند و برای آن جواز صادر نشده است. این جنگ‌ها، جنگ‌هایی سبوعانه و غیر انسانی است و باید برای آن فکری کرد.

آیت‌الله شبیری‌زنجانی با تاکید بر لزوم وحدت مسلمانان برای مبارزه با این گروه‌ها خاطرنشان کرد: بر همه مسلمانان چه شیعه و چه سنی لازم است تا با هوشیاری تمام، همبستگی و وحدت کلمه، روشی مناسب برای مقابله با این گروه‌ها اتخاذ کنند و از اختلاف و تفرقه به هر شکلی پرهیز کنند.

وی هر اقدامی را که منجر به تقویت تکفیری‌ها شود، حرام دانست و گفت: تمام کسانی که در راه مقابله با این گروه‌ها قدم برمی‌دارند و برای پیروزی اسلام و برگشت آرامش به این کشورهای مورد تعرض قرار گرفته، تلاش می‌کنند، نزد خداوند متعال مأجورند.

گزارش هاي مرتبط
ركوردي يافت نشد
جستجو
آرشیو
تحلیل
نقد
عکس
مصاحبه
گزارش
بیداری اسلامی
-
web page hit counter